מוזיקת ריקודי בטן

ריקוד בטן הוא אומנות ריקוד עתיקה, שמקורה במזרח התיכון והקרוב.

ישנם יותר מ-205 סגנונות ריקודי בטן ממדינות, אזורים ותרבויות שונות.

מוזיקה מהווה חלק בלתי נפרד מכל הופעה ולכל מדינה יש וריאציות אזוריות משלה.

וריאציה אזורית כזו היא מוזיקת ריקודי בטן עבור ערב הסעודית עם פטיש קצבי שמניע את הטון. עיסוי אירוטי בטבריה

רקדניות בטן הן אומנות עתיקה, שמקורה בריקוד הבטן שמקורו בהודו ומקובל לתאר רקדניות בטן כנשים. מוזיקת ריקודי בטן הושפעה מאוד מצלילים ערביים ומצריים.

תצפית 1:

קצב המוזיקה המושמע בהופעות נע בדרך כלל בין 80-120 פעימות לדקה.

ליווי תופים מורכב בשם דובדה.

ישנם סוגים שונים של סגנונות: צ’יפטלקארי עם ארבע דפוסי כלי הקשה ברורים אך מחמיאים מנוגנים על טמבורין, דחורקה, בננדי, ריק הוקה וזורנה; בדואי עם שבעה מקצבים תופי סקייפ מול חמישה תבניות מלודיות לשלושה נגנים; Juwin עם שישה מקצבים המלווים קו מלודי בודד, Naqsawatiyya עם ארבעה מקצבים המותאמים לשישה מצבים קצביים מנוגנים בזוגות באמצעות מצלתיים אצבע וטמבורינים; סאפי ג’אלי שמשתמש בוואז (סולן

שירי פופ בערבית, מזרח תיכוני, מוזיקה אינסטרומנטלית.

מוזיקה היא לא רק תוספת מדי פעם לשגרת ריקודי בטן או הופעה. הוא נועד לתת לקצב לזרום ולעזור בתזמון בעת ביצוע המחוות של ריקוד בטן. ניתן להשתמש בתופים עם מטרונום כדי לספק תמיכה לגוף בתנועות ריקוד כמו השימי או אם זה רק למטרות אסתטיות, כמו הוספת טעם.

למוזיקה של ריקוד הבטן המצרי יש רקע מגוון. החל מהשימוש בו כמחול וכחלק ממופע בידור, מאוחר יותר הוא התרחב לתחומים שונים בתרבות המוזיקה כמו ז’אנר הקלאסי והפופ. את מורשת הז’אנר המזרחי ניתן לראות עד עכשיו בריקוד המסורתי המצרי

מוזיקה או שירים משחקים תפקיד מרכזי במופעי ריקודי בטן. ניתן למצוא ביניהם שינויי טמפו רבים עם מקצבים מגוונים אשר מספקים לרקדנים מרחב רב לבטא את רגשותיהם בצורה חיה באמצעות שפת הגוף שלהם כמו גם הבעות הפנים.

מוזיקת ריקודי בטן מגוונת ומיוחדת במינה. יש הרבה תת-קבוצות של מוזיקת ריקודי בטן. האנשים האלה שיוצרים את הז’אנרים האלה תורמים לצמיחתם.

בתוך המזרח התיכון, קיימים שני סגנונות עיקריים של ריקודי בטן: ריקודי קברט ומעגלים למוזיקה חיה או מוקלטת מראש, הלא הם שירי שנה. סגנון הקברט מכיל בתוכו אלמנטים ביצועיים, הדורשים רמה גבוהה יותר של מיומנות והצגה מאשר סוגים אחרים.

ריקודי מעגל מבוססים יותר על הפיכת מסגרות בתוך צעדים ודמויות מסוימות שנעשות בידיים פתוחות או בצעיפים מהכתפיים, בעוד שהחדרה חיה יכולה להתפרש כסוג של סיפור מרגש על ידי מבצעות שאין בהן קצב קבוע ורקדניות לאלתר במקצבים שונים בהתאם למילות השיר של הסחנה.

מוזיקת ריקודי בטן היא ז’אנר של מוזיקה שבו ההרכב מורכב בדרך כלל מתופים, מצילתיים וכלי אקזוטי אחד או יותר כמו עוד, סנטור, (דולד מרוקע) או כינור (Koufteh 1997:257). בתקופות שונות, כלים אלו משולבים ליצירת סגנונות שונים – ריקודי בטן ג’אז או בסגנון צועני.

מוזיקת ריקודי בטן הוצגה באמריקה על ידי טהיה חלבי שנולדה בירושלים. טהיה עזבה את פלסטין עם משפחתה כשהייתה בת שש כדי לגור בוושינגטון די.סי.